Давлат божхона бошқармаси
Товарларни олиб ўтишда мавжуд чеклов ва таъқиқлар
Давлат хавфсизлигини таъминлаш, жамоат тартибини, инсон ҳаёти
ва соғлиғини сақлаш, атроф муҳитни муҳофаза қилиш, миллий ва маънавий қадриятларни сақлаб қолиш, Ўзбекистон Республикаси ва бошқа мамлакатлар халқларининг маданий бойликларини, мулк ҳуқуқини, шу жумладан интеллектуал мулк объектларига бўлган ҳуқуқни, олиб кирилаётган товарлар истеъмолчиларининг манфаатларини ҳимоя қилиш мақсадида, шунингдек Ўзбекистон Республикасининг бошқа манфаатларидан келиб чиққан ҳолда, Ўзбекистон Республикасининг қонунчилигига ва халқаро шартномаларига мувофиқ айрим товарларни
ва (ёки) транспорт воситаларини Ўзбекистон Республикаси ҳудудига олиб кириш ҳамда ушбу ҳудуддан олиб чиқиш тақиқланиши мумкин.
Олиб кириш тақиқланган товарлар:
Давлат ва жамият тузумини қўпоришга, ҳудудий яхлитлик, сиёсий мустақиллик ва давлат суверенитетини бузишга йўналтирилган, уруш, терроризм, зўравонлик, миллий устунлик ва диний нафратни, ирқчилик ва унинг турлари (антисемитизм, фашизм)ни тарғиб қилувчи босма асарлар, қўлёзмалар, клишелар, расмлар, фотосуратлар, фотоплёнкалар, негативлар, кино-, видео- ва аудиомаҳсулотлар, грамзапислар, овозли материаллар, шунингдек, порнография мазмунидаги материаллар.
Асос: Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 15 декабрдаги ПФ-5286-сонли Фармони
Ўзбекистон Республикаси Президенти ва Ўзбекистон Республикаси Ҳукуматининг қарорлари асосида экспорт қилинадиган буюмлар
ва маҳсулотлар:
Ўзбекистон Республикаси Президентининг ҳужжатлари ёки Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг қарорлари асосида бериладиган лицензиялар бўйича экспорт-импорт қилинадиган махсус товарлар:
Асос: Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 3 ноябрдаги ПФ-5215-сон Фармони.
Транзит олиб ўтишдаги чекловлар:
Вазирлар Маҳкамасининг 2002 йил 21 февралдаги 62-сон қарорига мувофиқ ҳарбий ва хавфли юкларни транзит олиб ўтиш учун Транспорт вазирлиги ва Мудофаа вазирлигининг рухсатномалари талаб этилиши белгиланган.
Шунингдек, қуйидаги ҳужжатлар билан товарларни олиб кириш бўйича тақиқлар ўрнатилган:
Бундан ташқари, қуйидаги ҳужжатларда рухсатнома ва сертификатлар талаб этиладиган товарлар рўйхатлари мавжуд: